CUDOWNE TABLETKI NA ODCHUDZANIE

Wpis z dnia:

medications-257346_640Wiele osób chciałoby stracić nadprogramowe kilogramy bez większych wyrzeczeń. Dużo osób wierzy w cudowne właściwości tabletek odchudzających. Jednak czy one działają, jak to z nimi jest naprawdę?

Zacznijmy od leków odchudzających. Obecnie jedynym dostępnym lekiem na rynku jest Orlistat, dostępny jako Xenical  (120mg) oraz Alli (60mg).

Wcześniej stosowano szereg innych leków jednak ze względu na poważne skutki uboczne związane z ich zażywaniem zostały one wycofane z rynku. Przykładem może być  Sibutramina. W 2010 roku zatrzymano pozwolenie na dopuszczenie jej do obrotu w Unii Europejskiej. Powodem takiego stanu rzeczy były negatywne konsekwencje zażywania wyżej wspomnianej substancji dla układu krążenia, w skrócie zwiększała częstość zawałów serca oraz udarów mózgu. Jej główne działanie opierało się na hamowaniu uczucia głodu poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny.

Leki obecnie dostępne na rynku różnią się mechanizmem działania od tych wycofanych już z handlu. Mianowicie ich działanie opiera się na zmniejszeniu wchłaniania tłuszczu w organizmie. Brzmi pięknie? Jednak coś musi stać się z niewchłoniętym w jelicie tłuszczem. Z tym właśnie wiążą się skutki uboczne, mianowicie tłuszczowe stolce, biegunki, wzdęcia, gazy. Jest to tylko kilka z wymienionych w ulotce efektów niepożądanych. Co prawda napisane jest w niej również, że lek należy zażywać przy stosowaniu diety niskotłuszczowej, jednak to z kolei może zaburzyć wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K. Osłabiony odchudzaniem organizm nie powinien być narażony dodatkowo na niedobory witamin.

Pozostałe tabletki na odchudzanie czyli suplementy diety. Po pierwsze ich skład nie jest kontrolowany, ponieważ nie ma stosownych regulacji prawnych. Po drugie najczęstsze składniki takich suplementów to błonnik, wyciąg z grapefruita, zielona herbata itp. Substancje takie bez problemu możemy dostarczyć z diety – błonnik znajdziemy w warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych. Spożycie takich produktów nie dość, że pozytywnie wpłynie na zdrowie, dostarczy organizmowi, poza wymienionymi substancjami, również witamin oraz mikroelementów to sprawi nam przyjemność ze względu na ich smak. Popularna L-karnityna? Badania naukowe pokazują, że nie ma żadnego wpływu na utratę masy ciała. Jej dzienne zapotrzebowanie jest zapewniane z dzienną podażą pożywienia, z kolei nadmiar dostarczony pod postacią suplementów zostaje wydalony z moczem.

Podsumowując nie ma cudownych tabletek, które w magiczny sposób pozbędą się naszych zbędnych kilogramów. Najskuteczniejszym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do codziennego życia aktywności fizycznej. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a odkrywanie nowych smaków, wspólne gotowanie z rodziną czy wycieczka rowerowa to same przyjemności.

 


 

Literatura:
1. Bernard Man Yung Cheung, Tommy Tsang Cheung, Nithushi Rajitha Samaranayake, Safety of antiobesity drugs. Ther Adv Drug Saf. Aug 2013; 4(4): 171–181. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4125319/
2. Cyganek K., Leki wspomagające odchudzanie. Medycyna Praktyczna.
3. Saper R., Eisenberg D., Phillips R., Common Dietary Supplements for Weight Loss. Am Fam Physician. 2004 Nov 1;70(9):1731-1738. http://www.aafp.org/afp/2004/1101/p1731.html
Źródło zdjęcia: http://pixabay.com/pl/leki-lekarstwa-tabletki-apteka-257346/
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *